Leksjon 4 - Bilder i nyheten
Postet av Melhus IL - Fotball den 1. Nov 2008
|
Bilder i nyheten
I tekstbehandleren kan du legge til flere enn bare ett bilde. Lag f.eks. en fotosesjon fra sist trening/kamp eller tur.
Vi anbefaler deg å kun bruke ett bilde i ingressen og heller bruke flere i brødteksten.
Bilde i ingress
I ingressen bør ikke bildet ha en større bredde enn 400 pixler og en høyde på 150-200 pixler. Dette fordi at nyheten skal plassere seg riktig i forhold til menyen på venstreside og partnere/linker på høyreside.
|
Bilder i brødtekst
I brødteksten kan bildene være litt større for når nyheten vises for fullt blir også høyresiden benyttet, men helst bør ikke bildene være bredere enn 580 pixler.
|
Bildebehandler og organisering
For å sette inn ett bilde i Tekstbehandleren så velger du Bildebehandler (Ctrl + G) fra verktøylinjen på venstre side.
For at det skal bli mye enklere for deg å holde orden på bildene er det ønskelig at det benyttes mapper for å organisere bildene. Da slipper vi at alle bildene havner på samme plass.
|
Benytt mapper
Før du skal laste opp bilder så må du gå til den mappen du ønsker å legge bildene i. Her kan du opprette nye kataloger/mapper, f.eks fra en cup eller tur som du har flere bilder fra. Husk å gå til den riktige mappen før du laster opp.
|
Last opp bilder
Når du står i riktig mappe er det bare å laste opp så mange bilder du ønsker. Vær oppmerksom på at maks filstørrelse er 200 KB. Les mer om størrelse på bilder HER.
|
Forminske bilder
Har du satt inn ett "stort" bilde som du ønsker å forminske litt, så benytter du følgende framgangsmåte:
- Trykk høyre-musetast på bilde, slik at du får fram en liten meny.
- Velg Juster bildeegenskaper.
- Trykk på Constrain eller lenken slik at du beholder proposjonen på bildet.
- Juster så bredden til ønsket størrelse. Høyden på bildet blir nå automatisk endret.
|
Størrelser på bilder NB!
Før du laster opp ett bilde for å bruke det i en nyhet, så er det veldig viktig at du komprimerer det først. Størrelsen på ett bilde som blir tatt rett ut fra ett kamera kan fort være på over 3 MB, men komprimerer du det til f.eks en bredde 580 px og reduserer litt på kvaliteten, så er størrelsen fort ned i bare 100-200 KB (0,1-0,2 MB).
Pr. 01.11.08 har vi 60 MB ledig lagringskapasitet hos vår driftsleverandør, så hvis alle skulle ha lastet opp bilder på 3 MB ville det blitt raskt fylt opp...
Dessuten tar det sabla lang tid for våre lesere å laste ned og vise bilder på 3MB, spesielt hvis de ikke har ADSL, men fortsatt benytter ISDN-linje.
Bilder fra ekstern kilde
Benyttes ett bilde fra en ekstern kilde, så er det vanlig høflighet på nettet å kreditere fotografen (bruk Skriftstørrelse 1);
(foto: Ola Nordmann, www.tronderbladet.no)
|
Kommentarer
Logg inn for å skrive en kommentar.